Šest kilometrů severozápadně od Žlutic nad údolím řeky Střely se vypíná mohutný barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie. Kolem se dříve nacházela malá, ale pro věřící velmi významná obec Skoky. V době největšího rozkvětu v 18. století toto místo navštívilo až 40 tisíc věřících ročně.
Po druhé světové válce došlo k úpadku obce. Nejprve byli odsunuti němečtí obyvatelé. Po neúspěšné kolektivizaci odešla během 50. let část dosídlenců a v důsledku výstavby Žlutické přehrady pak došlo k poslední vlně odchodu obyvatel. Tradice poutních procesí se ale udržela. Od 60. let, kdy se situace v Československu částečně uvolnila, začali na poutě opět přijíždět němečtí rodáci i lidé z okolí.
Od počátku 90. let sem přicházelo ještě více Němců, byly zde plány na opravu kostela i vedlejší budovy bývalého Schopova hostince, menší opravy byly financovány sdružením Ackermann-Gemeinde z Würzburgu. Kvůli problému s vlastnictvím pozemků se nedařilo realizovat projekty revitalizace budov a areálu ve Skocích. Stav kostela se zhoršoval, a to i z důvodu nepřestávajícího plenění zloději a vandaly.
V roce 2006 utrpěl kostel veliké škody poté, co zloději kovů shodili měděné báně kostelních věží. To byl impuls pro sdružení Pod střechou z Toužimi, které se zapojilo do záchrany památky. Začalo zde organizovat různé aktivity. Zpočátku nebylo hlavním záměrem sdružení obnovit stavbu, ale vrátit Skokům život, a díky přítomnosti lidí zabránit dalšímu loupení. Hned v roce 2007 vznikl projekt Skokovská stezka představující záměr oživení poutní tradice a kombinující v sobě jak duchovní pouť, tak naučnou stezku, která byla slavnostně otevřena v roce 2010. V roce 2008 vznikl projekt Živé Skoky, jehož cílem bylo zpřístupnit kostel veřejnosti. Projekt se později rozšířil o kulturní a společenské aktivity, včetně duchovních. Od roku 2010 se zde konají dvě pouti ročně – Májová pouť a pouť Navštívení Panny Marie, která se koná vždy první neděli v červenci.
Do budoucnosti je záměrem obnova kostela v jeho původní barokní podobě s cílem zachovat genius loci poutního místa. Stejně tak zázemí by mělo být pouze skromné, mělo by se jednat jen o místo, kam při pouti „složit hlavu“. Občanské sdružení Pod Střechou začalo usilovat o získání Schopova hostince, který by posloužil jako zázemí pro kostel a kde by vznikl poutnický dům. Místo dnešního divokého, zpustlého a zanedbaného prostoru by měl v budoucnu citlivými úpravami vzniknout kolem kostela krajinářský park či meditační zahrada, která by poutníkům nabídla stávající klid a kontakt s Bohem a přírodou.
Živé Skoky (kulturní program přes léto a podzim),
Májová pouť (1. května)
pouť Navštívení Panny Marie (nejbližší neděle k 2. červenci)
www.skoky.eu
https://www.facebook.com/mariastock.skoky/
Prohlédněte si jednotlivé památky >>